Kasza  manna

„Kasza  manna, znana również jako grysik, to drobnoziarnista kaszka, bielmo mączne, otrzymywane z pszenicy. Jest nie tylko smaczna ale i bardzo zdrowa. Potrawy z kaszki są polecane dla każdego, a w szczególności lubią je dzieci, którym odpowiada łagodny i delikatny smak kaszki. Poza tym, posiada ona wiele walorów wartości odżywczych i właściwości zdrowotnych.

 

Kasza manna – skąd się bierze?

Kasza manna to inaczej bielmo mączne, czyli produkt, pozyskiwany w procesie przerobu pszenicy, a dokładniej jej najmniejszych ziarenek. Kaszka jest odpowiednio czyszczona, dzięki czemu otrzymujemy drobnoziarnisty miał, doskonały do dalszej obróbki i spożycia. Wyróżniamy dwa rodzaje kaszy manny, a mianowicie kaszę manną oraz kaszę manną preparowaną, czyli błyskawiczną. Ta ostatnia pozwala na szybkie, wręcz błyskawiczne jej przygotowanie. Jest tak, ponieważ ten typ kaszki już w procesie produkcji ulega wstępnej obróbce, dzięki czemu później gotuje się o wiele szybciej. Dobra kaszka jest lekko żółtawa z widocznymi ziarenkami bielma bez śladu otrębów. Możemy ją przechowywać 5-6 miesięcy od daty wyprodukowania.

Właściwości kaszy manny

Kaszka manna, poza tym, że jest smaczna, jest również bardzo zdrowa. Zawiera witaminy z grupy B, w tym witaminę B1, B2, B6 ale i witaminę PP oraz mikro- i makroelementy, takie jak: potas, żelazo, magnez oraz – jako jedna z niewielu kasz – także jod. Ponadto, jest produktem lekkostrawnym, doskonałym zarówno w diecie małych dzieci, jak również osób, borykających się z problemami ze strony układu pokarmowego. Reguluje jego pracę, działa stymulująco na układ trawienny oraz osłania żołądek. Poza tym jest bardzo smaczna i daje ogromne możliwości, jeśli chodzi o jej wykorzystywanie podczas codziennego gotowania.

Jak przygotować kaszę mannę?

Kaszę manną, jaką kupujemy w sklepie, gotujemy według przepisu na opakowaniu. Możemy jeść ją z mlekiem lub z dodatkiem ulubionych owoców. Kasza może być także gotowana w wodzie, jeśli wykorzystujemy ją do dań słonych. Na rynku dostaniemy także błyskawiczną kaszkę manną w proszku w postaci wygodnych dań, które wsypujemy do kubka i zalewamy wrzątkiem. Po kilku minutach otrzymujemy smaczne i sycące danie, które jest doskonałym rozwiązaniem za szybkie śniadanie w pracy czy na uczelni, w przerwie między wykładami. Kaszka manna pojawia się w sklepach także w postaci mlecznego deseru. Szukajmy jej w lodówkach z jogurtami, dostępna jest w wielu wersjach smakowych.

Zastosowanie kaszy manny

Kasza manna ma szerokie zastosowanie w kuchni i to nie tylko w przypadku deserów, choć to potrawy słodkie są jej domeną. Kasza doskonale smakuje z przeróżnymi owocami, w tym z truskawkami, jagodami, brzoskwiniami i innymi. Ciekawie komponują się zarówno z owocami świeżymi, jak i z kompotu. Świetnie smakuje także z czekoladą czy cynamonem. Jest składnikiem smacznej, gęstej zupy mlecznej, którą ze smakiem zajadają się dzieci. Ponadto, kasza doskonale nadaje się do dań na słono. Z jej użyciem można także zagęszczać zupy i sosy. Smaczna jest również zupa grysikowa, która będzie doskonałym rozwiązaniem w przypadku braku czasu na gotowanie. Grysik jest świetnym pomysłem na zrobienie szybkich i sycących kluseczek. można je podawać z delikatnym gulaszem lub na słodko: z twarogiem i owocami. Kaszka sprawdza się jako alternatywa dla ryżu w gołąbkach. Można z niej przygotować też zdrową leguminę. Świetnie nadaje się do ciast, w tym smacznej szarlotki, ciast drożdżowych czy typowego ciasta grysikowego. Można dodawać do niego różne owoce, doskonale smakuje ze śliwkami i w wersji warzywnej z… marchewką. Z kolei wegetarianie doceniają zalety kaszy podczas przygotowywania jarskich kotlecików czy pasztetów. Są lekkie, delikatne w smaku ale jednocześnie bardzo sycące.

Przepisy na dania z kaszą manną

Przepisów na dania z grysikiem jest całe mnóstwo ale z pewnością na uwagę zasługuje pięć. Pierwszy z nich to przepis na ciasto grysikowe, w przypadku którego zamiast mąki dodajemy kaszkę manną. Ciasto możemy wzbogacić odrobina kakao oraz ulubionymi owocami. Doskonale smakuje na ciepło, prosto z piekarnika oraz na zimno, z odrobiną bitej śmietany. Doskonałym pomysłem na szybki obiad jest zupa grysikowa, czyli delikatna zupa na bulionie z dodatkiem świeżych warzyw, koperku oraz zagęszczona kaszką manną. Warto przyrządzić też smaczne kluseczki z kaszką manną, które przygotujemy z twarogu, jajek i kaszy manny. Dodajemy do ciasta cukier, budyń waniliowy i formujemy z niego małe kluseczki, które wrzucamy do lekko osolonego wrzątku. Doskonale smakują z roztopioną czekoladą lub polane masłem i posypane odrobiną cynamonu.

Kolejny przepis to szybki deser z kaszy manny, który można dowolnie modyfikować, wraz z własnymi upodobaniami. Kaszkę manną gotujemy na mleku, przelewamy do pucharków i dodajemy warstwami ulubione owoce, np. kaszka, truskawki, kaszka, truskawki i na górę trochę potartej czekolady. Propozycja idealna na szybki deser lub smaczne śniadanie. Warto też przygotować smaczny krem z kaszy manny, doskonały zarówno do suchych wafli, przekładania tortów lub jako odrębny deser, na przykład po schłodzeniu. Składnikami kremu są mleko, cukier, kasza manna i utarte masło. Smacznego!” [1]

 

[1] https://www.miod-malina.pl/kasza-manna-wlasciwosci-wartosci-odzywcze-przygotowanie-przepisy.html