Kasza bulgur

„KASZA BULGUR – właściwości i wartości odżywcze kaszy bulgur

Kasza bulgur to rodzaj kaszy, której właściwości i wartości odżywcze są doceniane przez mieszkańców Bliskiego Wschodu już od ponad 4000 lat. Kasza bulgur to obok ryżu ich podstawowy składnik diety. Nic dziwnego – kasza bulgur jest bogata w substancje, które wspomagają pracę serca, koją nerwy oraz obniżają poziom cukru we krwi. Ponadto jest skarbnicą kwasu foliowego, tak ważnego dla kobiet w ciąży. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości posiada kasza bulgur.

Kasza bulgur wyróżnia się swoimi właściwościami i wartościami odżywczymi na tle innych kasz pszenicznych, czyli kaszy kuskus i kaszy manny. Przede wszystkim charakteryzuje ją największa zawartość błonnika, którego posiada ponad dwa razy więcej – bo 4,5 g/100 g po ugotowaniu, niż wspomniane kasze (niecałe 2 g w 100 g po ugotowaniu). Jest także najmniej kaloryczna – 100 g ugotowanej kaszy bulgur dostarcza 83 kcal, podczas gdy kasza manna 88 kcal, a kuskus 112 kcal. Ten turecki przysmak wyróżnia się również zawartością cennego dla serca potasu oraz fosforu – jednego ze składników budulcowych zębów i kości. Jednak najwięcej posiada kojącego nerwy magnezu, bo 32 mg/100 g. To aż 4 razy więcej niż kasza kuskus, która w 100 g posiada tylko 8 mg tego cennego pierwiastka (dane: USDA National Nutrient data base).

Kasza bulgur – jak powstaje?

Kasza bulgur jest otrzymywana z gotowanych, wysuszonych i gniecionych ziaren pszenicy durum – najbardziej wartościowej odmiany pszenicy. Dietetycy są zgodni, że produkty na bazie pszenicy durum są zdecydowanie zdrowsze niż te na bazie zwykłej pszenicy, gdyż posiadają więcej witamin, pierwiastków mineralnych i innych substancji, które korzystnie wpływają na organizm.

Kasza bulgur występuje w trzech odmianach: drobno-, średnio- i gruboziarnistej. Drobnoziarnistą odmianę najczęściej wykorzystuje się do przyrządzania sałatek, zup i faszerowania warzyw, a średnio- i gruboziarnistą – do wykonania słynnej bliskowschodniej potrawy zwanej pilaw. Niestety, gruboziarnista kasza bulgur nie jest dla każdego. Częste jedzenie grubych kasz może zaszkodzić cierpiącym na wrzody żołądka i dwunastnicy, nadkwaśny nieżyt żołądka i refluks żołądkowo-przełykowy.

Kasza bulgur wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego

Kasza bulgur zawiera ściśle ze sobą współpracujące składniki mineralne, które odpowiadają za prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego: potas, wapń, magnez i sód. Potas obniża ciśnienie krwi, a w czasie wysiłku fizycznego wzmaga skurcze serca, by lepiej dotlenić organizm. Podobną rolę pełni wapń, który jest niezbędny do skurczu serca, w związku z tym odgrywa istotną rolę w prawidłowym pompowaniu krwi do wszystkich tkanek ciała. Z kolei magnez rozszerza tętnice, a tym samym może uchronić przed zawałem. Ponadto pomaga regulować poziom wapnia i poprawia wchłanianie potasu. Natomiast sód wspólnie z potasem regulujenapięcie mięśniowe i wpływa na przewodzenie bodźców w komórkach nerwowych.

Ponadto kasza bulgur jest bogata w błonnik, który obniża poziom „złego” cholesterolu i wiąże tłuszcze w przewodzie pokarmowym. Tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy, która może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu czy zatoru płucnego i zakrzepicy.” [1]

 

[1] https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/kasza-bulgur-wlasciwosci-i-wartosci-odzywcze-kaszy-bulgur-aa-UVvV-Ydwm-zJDM.html