Dieta dla młodej osoby!

          Dieta dla młodej osoby powinna być odpowiednio skomponowana. Powodem jest oczywiście dynamiczny proces wzrostu i rozwoju, który wymaga dostarczenia wszystkich niezbędnych składników odżywczych, aby mógł przebiegać prawidłowo.

 apple girl

          W tym okresie odpowiednia dawka snu, podczas którego produkowany jest hormon wzrostu, który pobudza komórki do wzrostu  oraz odnowy. Dlaczego odpoczynek jest tak istotny w trakcie rozwoju młodego człowieka ponieważ właśnie w trakcie snu komórki te dzielą się 10razy szybciej niż w dzień. Sen  poprawia  między innymi zdolności ruchowe, koordynacji  , zdolności zapamiętywania. Osiągniesz lepsze efekty w nauce  jeśli bezpośrednio po niej się prześpisz. Sen pozwala na utrwalanie wiedzy oraz wspomnień.

           Zrezygnuj ze słodyczy wysoko tłuszczowych fastfoodów , słodzonych napojów, gazowanych które mogą powodować wzdęcia  oraz wysokokalorycznych przekąsek. To puste kalorie nie tylko mogą doprowadzić do gromadzenia nadmiernych  kilogramów, ale również negatywnie wpływają  na Twój wygląd np. stan skóry, zębów oraz samopoczucie.

          Aktywność fizyczna, spacery, wycieczki rowerowe i różnego rodzaju gry zacieśniają znajomość lub więzi rodzinne, jeśli uczestniczą w nich domownicy  oraz poprawiają  kondycję całego organizmu.  Młoda osoba w ciągu dnia powinna spędzać jak najwięcej czasu w ruchu najlepiej na świeżym powietrzu.

Niezbędne składniki w diecie:

Wapń i witamina D, niezbędne   do prawidłowego rozwoju kości. Niedobory mogą spowodować krzywicę. Tych witamin szukaj przede wszystkim w mleku,  mlecznych produktach  fermentowanych, sera żółtych.

Chude  mięso ryby minimum 2 razy w tygodniu, jaja, warzywa strączkowe zawierają białko , to źródło aminokwasów.

Węglowodany  złożone  znajdują się w razowym pieczywie, razowym makaronie, płatkach  owsianych  i otrębach pszennych   to one  dostarczają energii dla młodego organizmu. 

Magnez i Witamina E wspomagają prace mózgu  i łagodzi skutki  zmęczenia. Niezwykle ważne dla młodzieży  intensywnie uczącej się. Orzechy i gorzka czekolada.

W prawidłowym rozwoju dziecka  oprócz witamin oraz minerałów pamiętaj o warzywach i owocach .